DataLife Engine / 2025 йилги Наврўз байрами "Қадриятларинг боқий бўлсин, Наврўз!" шиори остида нишонланади
2025 йилги Наврўз байрами "Қадриятларинг боқий бўлсин, Наврўз!" шиори остида нишонланади
Ўзбекистонда 2025 йилги Наврўз умумхалқ байрами "Қадриятларинг боқий бўлсин, Наврўз!" шиори остида кенг нишонланади. Президент қарорига мувофиқ, байрамга тайёргарлик кўриш ва уни юқори савияда ўтказиш бўйича махсус ташкилий қўмита тузилади.
Ташкилий қўмита вазифалари
Ташкилий қўмита мамлакатнинг барча ҳудудларида Наврўз байрамини муносиб нишонлаш учун ташкилий-амалий, маданий-маънавий ҳамда тарғибот тадбирлари дастурини ишлаб чиқади ва уни амалга оширишни таъминлайди. Байрам тадбирлари Тошкент шаҳри, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказлари, шунингдек, шаҳар ва туманлар, қишлоқ ва овулларда кенг қамровда ўтказилади.
Ижтимоий тадбирлар ва хайрия ишлари
Жорий йилги Наврўз байрами муқаддас Рамазон ойи давомида нишонланиши муносабати билан ижтимоий аҳамиятга эга тадбирларга алоҳида эътибор қаратилади. Жумладан:
Халқ сайиллари ва асосий тадбирлар
Тошкент шаҳридаги "Янги Ўзбекистон" мажмуасида алоҳида дастур асосида халқ сайиллари ташкил этилади. Бу тадбирларда миллий қадриятлар, урф-одатлар ва анъаналар кенг ёритилиши кутилмоқда.
Байрам тадбирлари молиялаштирилиши
Байрам тадбирларининг харажатлари қуйидаги манбалар ҳисобидан қопланади:
2025 йилги Наврўз байрами кенг миқёсида нишонланиб, халқимиз бирдамлиги ва миллий қадриятларнинг бардавомлиги рамзига айланади.