DataLife Engine / Ўзбекистонда ҚҚС тўловчилари сонининг ошиши: сабаблар ва тенденциялар
Ўзбекистонда ҚҚС тўловчилари сонининг ошиши: сабаблар ва тенденциялар
Ўзбекистон иқтисодиётининг расмий секторида ҚҚС тўловчилар сони 2025-йил 1-февраль ҳолатига 202 813 тага етди, бу ўтган йилга нисбатан 8,9% кўпроқ. Бу ўсиш мамлакатда солиқ базасининг кенгайиши ва иқтисодиётнинг турли секторларида тадбиркорлик фаоллигининг ошиши билан боғлиқ.
Тармоқлар кесимидаги тақсимот
Ушбу маълумотлар ҚҚС тўловчиларининг асосий қисми савдо (33,6%), қишлоқ хўжалиги (22,9%) ва саноат (13,3%) соҳаларига тўғри келаётганини кўрсатади.
Ўсиш суръатлари юқори бўлган тармоқлар
Алоҳида эътиборга лойиқ жиҳат – энг юқори ҚҚС тўловчилар сонининг ўсиши ахборот ва алоқа (19,7%), транспорт (19%) ҳамда хизмат кўрсатиш (13,8%) соҳаларида кузатилган.
Умуман олганда, Ўзбекистон иқтисодиётида ҚҚС тўловчилари сонининг ошиши ижобий тенденция бўлиб, бизнеснинг расмийлашуви ва солиқларнинг тушумига таъсир қилиши мумкин. Айниқса, ахборот технологиялари, транспорт ва хизмат кўрсатиш соҳаларида ўсиш суръатларининг юқорилиги мамлакат иқтисодиётида диверсификация жараёни давом этаётганини кўрсатади.
Шу билан бирга, ҚҚС тўловчилар сонининг ўсиши корхоналар учун солиқ юкининг ошишини ҳам англатади, бу эса кичик бизнес ва тадбиркорлик субъектлари учун қўшимча мажбуриятларни юзага келтириши мумкин. Келгусида давлат ҚҚС тизимини соддалаштириш ва бизнес муҳитини яхшилаш бўйича қўшимча чора-тадбирларни амалга ошириши кутилмоқда.