Зеленский: Украинада тинчлик кафолатланса, лавозимни тарк этишга тайёрман
Украина президенти Володимир Зеленский мамлакатда тинчликни таъминлаш мақсадида ўз лавозимидан кетишга тайёр эканини маълум қилди. Бу ҳақда у Киевда ўтказилган "Украина. 2025 йил" форуми доирасидаги матбуот анжуманида гапирди.
Зеленскийнинг асосий баёнотлари
• Тинчлик кафолатига қарши лавозимдан кетиш – "Агар бу Украина учун тинчликни кафолатласа, мен кетишга тайёрман", — деди Зеленский. Унинг таъкидлашича, ҳокимиятда ўн йиллаб қолиш нияти йўқ.
• Молиявий ёрдам миқдори аниқлаштирилди – Украина АҚШдан 350 миллиард доллар эмас, балки 100 миллиард доллар олганини қайд этди. Шунингдек, Европа ва шериклари 100 миллиард доллар миқдорида ёрдам кўрсатгани маълум қилинди.
• Грант ва қарзлар бўйича келишув – Зеленский АҚШ президенти Байден билан ёрдам грант сифатида берилишини келишиб олганини айтди. "Грант — бу қарз эмас. Мен украиналикларнинг 10 авлоди тўлайдиган мажбуриятга имзо чекмайман", — деди у.
Трамп ва Зеленский ўртасидаги тортишув
Ар-Риёдда ўтказилган Россия—Америка музокараларидан сўнг, АҚШ собиқ президенти Доналд Трамп Зеленскийни кескин танқид қилди. У Зеленскийнинг рейтинглари пасайиб кетганини таъкидлади ва уни "диктатор" деб атаб, Украинада президентлик сайловларини ўтказишга чақирди.
Зеленскийнинг легитимлиги ҳақидаги баҳслар
Зеленскийнинг беш йиллик президентлик ваколати 2024 йил май ойида якунланган. Россия пропагандаси унинг "нолегитим" эканлигини даъво қилмоқда, бироқ Украинада уруш давом этаётгани сабабли, у ҳануз давлат раҳбари сифатида тан олинади.