Ўзбекистонда ипотека субсидиялари кенгайтирилади
Ўзбекистонда ипотека кредити бўйича давлат томонидан ажратиладиган субсидиялар 1,5 баробарга оширилади. Президент фармонига мувофиқ, 2025 йилда бошланғич бадал ва фоиз тўловларини қоплаш учун давлат бюджетидан 2,5 триллион сўм йўналтирилади. Бу чоралар аҳолининг уй-жой шароитларини яхшилаш ва ипотека бозорини ривожлантиришга қаратилган.
Ипотека бозорида катта ўзгаришлар кутилмоқда
Жорий йилда 135 мингта хонадон қуриш режалаштирилган бўлиб, бу умумий 8,1 миллион квадрат метр турар жой майдонини ташкил қилади. Ушбу лойиҳаларни амалга ошириш учун 20,9 триллион сўм маблағ йўналтирилади.
Қурилиш компанияларига қўллаб-қувватлаш чоралари
• “Янги Ўзбекистон” массивлари ва бошқа турар жой массивларида кўп қаватли уйлар қуришни молиялаштириш учун давлат бюджетидан 700 миллиард сўм, тижорат банклари эса ўз маблағларидан 3 триллион сўм ажратади.
• 1 мартдан бошлаб "Янги Ўзбекистон" массивлари учун янги ҳудудлар урбанизация тамойиллари асосида аниқланади.
• Қурилиш компаниялари Марказий банкнинг асосий ставкасидан 2% юқори бўлмаган фоизда 24 ой муддатга кредит олишлари мумкин. Бундан ташқари, 12 ойлик имтиёзли давр берилади.
Кўп қаватли уйлар учун ер аукционларига янги тартиб жорий этилади
1 майдан бошлаб кўп қаватли уйлар қуриш учун ер участкаларини ижарага бериш бўйича янги тартиб амалга оширилади:
✔ Аукционда фақат ҚҚС тўловчиси бўлган юридик шахслар иштирок этиши мумкин.
✔ Ер участкасини ижарага олган компаниялар 12 ой давомида ер солиғидан озод қилинади.
✔ Аукцион шартларида лойиҳа тайёрлаш, қурилишни бошлаш ва якунлаш муддатлари аниқ белгиланади.
Нега бу муҳим?
Ипотека кредитларига давлат субсидияларининг оширилиши аҳолининг уй-жой харидига бўлган имкониятларини кенгайтиради. Қурилиш компаниялари учун имтиёзли кредитлар ва ер солиғидан озод қилиш эса кўп қаватли уйларнинг тезроқ ва самаралироқ барпо этилишига ёрдам беради.