Жиззах вилояти ҳокими Улуғбек Мустафоев депутат этиб сайланди: Бу маҳаллий бошқарув тизими учун нимани англатади?
Халқ депутатлари Жиззах вилояти Кенгашининг еттинчи чақириқ 25-сессиясида 30-Пахтакор сайлов округидан вилоят ҳокими Улуғбек Мустафоевнинг депутат этиб сайлангани расман тасдиқланди. Мазкур воқелик вилоятнинг 2026 йилги ижтимоий-иқтисодий ривожланиш стратегиясини белгилаб бериш билан бирга, маҳаллий ижроия ва вакиллик органларининг жипслашиши босқичида муҳим қадам ҳисобланади. Сессия доирасида вилоят раҳбари жорий йилда амалга ошириладиган устувор вазифалар юзасидан ҳисобот бериб, ҳудуддаги стратегик лойиҳалар ижроси депутатлик назорати остида бўлишини таъкидлади.
Фактчекинг: Сайлов натижалари ва ҳуқуқий асослар
Вазиятни холисона баҳолаш ва маълумотларнинг ҳаққонийлигини текшириш мақсадида қуйидаги фактчекинг таҳлилини тақдим этамиз:
• Даъво: Жиззах вилояти ҳокими Улуғбек Мустафоев депутатлик мақомини олди.
• Манба: Халқ депутатлари Жиззах вилояти Кенгашининг 25-сессияси баённомаси, вилоят ҳокимлиги расмий ахборот хизмати ва "Маҳаллий давлат ҳокимияти тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни.
• Рақамлар мос келадими? Сессия еттинчи чақириқнинг 25-йиғилиши эканлиги ва 30-Пахтакор сайлов округи бўйича маълумотлар расмий реестрга мувофиқ келади.
• Хулоса: Хабар тўлиқ тасдиқланган ва ҳуқуқий жиҳатдан асосланган.
Ижроия ва вакиллик ҳокимияти: Янги таҳрирдаги Конституция талаблари
Ўзбекистон Республикасининг янги таҳрирдаги Конституцияси ва сайлов қонунчилигига киритилган ўзгартиришлар маҳаллий Кенгашларнинг ролини тубдан оширишни назарда тутади. Илгари вилоят ҳокимлари бир вақтнинг ўзида Кенгаш раиси ҳисобланган бўлса, эндиликда бу вазифалар босқичма-босқич ажратилмоқда.
Бироқ, ҳокимнинг халқ вакили — депутат сифатида сайланиши унинг сайловчилар олдидаги масъулиятини икки карра оширади. 30-Пахтакор округи сайловчилари эндиликда нафақат маъмурий раҳбарга, балки ўзларининг сиёсий ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи вакилга ҳам эга бўлдилар. Бу ҳолат ижроия ҳокимияти қарорларининг халқ иродасига мувофиқлигини таъминлашга хизмат қилади.
2026 йил учун белгиланган вазифалар: Жиззах иқтисодиётининг янги қиёфаси
Улуғбек Мустафоев депутат сифатида қилган чиқишида 2026 йилда Жиззах вилоятида амалга ошириладиган ишларга алоҳида тўхталди. Жумладан, вилоят иқтисодиётида қуйидаги йўналишлар устувор этиб белгиланган:
1. Саноатни модернизация қилиш: "Жиззах" эркин иқтисодий зонасидаги янги лойиҳалар ҳисобига экспорт салоҳиятини ошириш.
2. Инфратузилмани ривожлантириш: Пахтакор ва бошқа туманлардаги ички йўллар ҳамда ичимлик суви таъминотини яхшилаш.
3. Аҳоли бандлиги: Кичик бизнес ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш орқали янги иш ўринлари яратиш.
Маълумот учун, Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармонларига асосан, Жиззах вилояти драйвер соҳалар — автомобилсозлик ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш бўйича республикада етакчи ўринлардан бирини эгаллаб келмоқда.
Ҳуқуқий контекст ва халқаро тажриба
Маҳаллий ҳокимлик раҳбарларининг депутатликка сайланиши халқаро амалиётда "маъмурий ва вакиллик ҳокимиятининг вертикал интеграцияси" деб аталади. Бу тизим қарорлар қабул қилиш тезлигини оширишга ва маҳаллий бюджетни тақсимлашда шаффофликни таъминлашга ёрдам беради.
"Маҳаллий давлат ҳокимияти тўғрисида"ги қонуннинг янги нормаларига кўра, Халқ депутатлари Кенгаши ҳокимнинг ҳисоботларини тинглаш ва унинг фаолиятига баҳо бериш ҳуқуқига эга. Вилоят ҳокимининг депутат сифатида Кенгаш таркибига кириши, унинг мазкур жараёнларда бевосита иштирок этишини ва халқ вакиллари билан мулоқотни тизимли йўлга қўйишини таъминлайди.
Жиззахликлар учун кутилаётган ўзгаришлар
30-Пахтакор округи аҳолиси учун бу сайлов натижалари маҳаллий муаммоларнинг тезкор ечилишига умид уйғотмоқда. Одатда, депутатлик сўрови орқали ҳал этиладиган масалалар эндиликда бевосита вилоятнинг биринчи раҳбари назоратида бўлади. Бу мурожаатлар билан ишлаш тизимининг самарадорлигини ошириши кутилмоқда.
Шунингдек, сессияда Рамазон ойи муносабати билан билдирилган табрик ҳамда ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларни қўллаб-қувватлаш бўйича берилган топшириқлар ҳудудда маънавий ва ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлашга қаратилган.
Улуғбек Мустафоевнинг депутат этиб сайланиши Жиззах вилояти бошқарув тизимидаги янги босқичдир. Бу нафақат сиёсий мақом, балки аҳоли олдидаги ҳисобдорликнинг янги шаклидир. Вилоятнинг 2026 йилги ривожланиш режалари қанчалик муваффақиятли амалга ошиши эндиликда ижроия ҳокимиятининг Кенгаш билан нечоғлик уйғун ишлашига боғлиқ бўлади.
Сизнингча, вилоят ҳокимининг депутат сифатида фаолият юритиши маҳаллий муаммоларни ҳал этишда қандай ижобий ёки салбий таъсир кўрсатиши мумкин? Фикрларингиз биз учун муҳим.