Ўзбекистонда тиббий хизматлар тартиби ўзгармоқда — қўшимча хизматлар энди пуллик бўлади
Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси аҳолига бирламчи тиббий-санитария ёрдами кўрсатиш тартибини ҳуқуқий тартибга солувчи қонун лойиҳасини қабул қилди. Бу ўзгариш жамиятда қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди. Қани, янгиликка холисона назар ташлайлик!
Нима ўзгармоқда?
— Давлат томонидан кафолатланган тиббий ёрдам ҳажми доирасидаги хизматлар аввалгидек бепул қолади.
— Лекин қўшимча тиббий ёрдам (масалан, оилавий шифокор йўлланмасисиз тўғридан-тўғри поликлиникага ёки ихтисослашган мутахассисга мурожаат қилиш) энди пуллик бўлади.
— Қонун лойиҳасининг 29-моддасида айнан шу қоида мустаҳкамланган.
Расмий изоҳлар:
— Депутатлар ушбу қонун лойиҳаси аҳолига сифатли тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятини кенгайтиришини таъкидламоқда.
— Пуллик хизматлар орқали тиббиёт муассасалари ўз моддий-техник базасини яхшилаши мумкин, дейишади мутахассислар.
Тарихий контекст:
— Бу янгилик тиббий хизматларни босқичма-босқич тижоратлаштириш жараёнининг бир қисми сифатида кўрилаётгани эҳтимолдан холи эмас.
— Хусусий тиббиёт сектори ҳам ривожланаётгани ва президент томонидан хорижий тиббий ускуналарни сертификатлашни енгиллаштириш ташаббуси шунга далил бўлиши мумкин.
Жамоатчилик муносабати:
— Ҳар қандай пуллик хизматлар ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қатламлари учун қўшимча молиявий юк бўлиб қолиши мумкин.
— Шу боис бу қонуннинг амалда қандай натижа бериши тиббий инфратузилманинг тайёрлиги ва ижтимоий адолат мезонларига боғлиқ бўлади.
Хулоса:
Қонуннинг мақсади — тиббий хизматлар сифатини ошириш ва тизимнинг молиявий барқарорлигини таъминлаш. Бироқ, бундай ўзгаришлар амалда қандай самара беради — бу вақт синовида яққол кўринади.
Ўзбекистонда бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасаларида пуллик асосда кўрсатиладиган хизматлар рўйхати қуйидагиларни ўз ичига олади:
1. Оилавий шифокор ёки тиббий бригада йўлланмасисиз тўғридан-тўғри мутахассисга мурожаат қилиш: Беморлар оилавий шифокор ёки тиббий бригада йўлланмасисиз ихтисослашган мутахассисларга бевосита мурожаат қилганда, бу хизмат пуллик ҳисобланади.
2. Давлат томонидан кафолатланган тиббий ёрдам ҳажмига кирмайдиган қўшимча тиббий хизматлар: Бу турдаги хизматлар давлат кафолати доирасидаги асосий хизматлардан ташқарида бўлиб, улар пуллик асосда тақдим этилади.
Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилинган қонун лойиҳасининг 29-моддасига мувофиқ, ушбу қўшимча тиббий ёрдам хизматлари пуллик асосда кўрсатилади. Бу ўзгаришлар аҳолининг сифатли тиббий хизматлардан фойдаланиш ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган.
Қўшимча маълумотлар ва аниқ хизматлар рўйхати бўйича ўзингизга яқин бўлган тиббиёт муассасасига мурожаат қилишингиз тавсия этилади.