Олий тоифали ўқитувчиларга ипотека субсидияси қандай тартибда берилади?
Ўзбекистон ҳукуматининг 2026 йилдан кучга кирадиган янги қарори ( ВМҚ-69-сон ) таълим тизимида кўп йиллар меҳнат қилган, юқори малакага эга ўқитувчиларни уй-жой билан таъминлашни назарда тутади. Унга кўра, камида 15 йиллик иш стажига эга бўлган олий тоифали педагогларга бирламчи бозордан уй сотиб олиш учун ипотека кредити бошланғич бадалининг 25 фоизи давлат бюджети ҳисобидан қоплаб берилади...
2026 йилда дам олиш кунлари қандай кўчирилади? Меҳнат кодекси таҳлили
Ўзбекистон Республикасининг янги таҳрирдаги Меҳнат кодексига мувофиқ, 2026 йилда бир нечта муҳим байрамлар дам олиш кунларига тўғри келиши кутилмоқда. Қонунчиликдаги 208-моддага асосан, агар дам олиш куни (якшанба ёки беш кунлик иш ҳафтасида шанба ва якшанба) ишланмайдиган байрам кунига тўғри келса, ушбу дам олиш куни байрамдан кейинги иш кунига кўчирилади. Бу тартиб 2026 йилда Наврўз ва..
Умра зиёрати тўхтатилади: Ҳаж–2026 мавсуми олдидан белгиланган сўнгги муддатлар Жиззах аҳли учун нега муҳим?
Саудия Арабистони Ҳаж ва умра вазирлиги 2026 йилги Ҳаж мавсумига тайёргарлик кўриш мақсадида Умра зиёратини вақтинча тўхтатиш ва виза беришни якунлаш санасини эълон қилди. Унга кўра, 2026 йил 19 мартдан бошлаб Умра визаларини расмийлаштириш тўлиқ тўхтатилади, 18 апрелга қадар эса барча зиёратчилар мамлакатни тарк этишлари шарт. Бу чекловлар нафақат сафар режалаштирган фуқароларга, балки..
Ўзбекистонда крипто-инқилоб: 660 мингдан ортиқ резидент ва биринчи расмий майнер — бу соҳага ишониш мумкинми?
Ўзбекистонда крипто-активлар айланмаси янги босқичга чиқди: 661 мингдан ортиқ фуқаро расмий платформаларда рўйхатдан ўтган, соҳадаги 21 та хизмат кўрсатувчи провайдер эса давлат бюджетига 107 миллиард сўмдан ортиқ маблағ тўлаган. Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (ИЛМА) маълумотларига кўра, мамлакатда илк бор хусусий компанияга қонуний майнинг фаолияти билан шуғулланиш учун рухсатнома..
Римдаги машҳур Треви фавворасидан ҳар йили ўртача 1,5 миллион евро миқдоридаги маблағ йиғиб олинади ва бу маблағлар тўлиқ хайрия мақсадларига — "Каритас" (Caritas) халқаро ташкилотининг камбағал оилалар учун ижтимоий супермаркетларини молиялаштиришга йўналтирилади. Ҳар душанба куни амалга ошириладиган ушбу ўзига хос "саноат амалиёти" нафақат сайёҳлик анъанаси, балки Италия..
Халқ депутатлари Жиззах вилояти Кенгашининг еттинчи чақириқ 25-сессиясида 30-Пахтакор сайлов округидан вилоят ҳокими Улуғбек Мустафоевнинг депутат этиб сайлангани расман тасдиқланди. Мазкур воқелик вилоятнинг 2026 йилги ижтимоий-иқтисодий ривожланиш стратегиясини белгилаб бериш билан бирга, маҳаллий ижроия ва вакиллик органларининг жипслашиши босқичида муҳим қадам ҳисобланади. Сессия доирасида..
Ижтимоий тармоқларда Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси раиси Қ.Қуронбоев томонидан имзолангани айтилган, 100 нафар маҳалла раисининг бир ойлик иш ҳақини ушлаб қолиш тўғрисидаги буйруқ нусхаси кенг муҳокамаларга сабаб бўлди. Ўзбекистон маҳаллалари уюшмасининг расмий муносабатига кўра, мазкур ҳужжат лойиҳа сифатида тайёрланган, бироқ ижрога киритилмаган ва барча маҳалла раисларига январь ойи учун иш..
Жиззахдаги BYD заводида «Yuan Up» ишлаб чиқарилади: Маҳаллий автосаноат учун янги босқичми ёки шунчаки навбатдаги модел?
2026 йил Ўзбекистон автомобиль бозори учун туб бурилиш йили бўлиши кутилмоқда. «Ўзавтосаноат» АЖ бошқаруви раиси Улуғбек Рўзиқуловнинг маълум қилишича, жорий йилда бешта янги модел, жумладан, Жиззах вилоятидаги «BYD Uzbekistan Factory» қўшма корхонасида оммабоп «Yuan Up» электромобилини ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Ушбу стратегик қадам нафақат республиканинг яшил иқтисодиётга ўтиш режаларини..