Тўртинчи чорак бошланди: мактаблар ва янги ислоҳотлар
Бугун, 28 мартдан Ўзбекистондаги барча умумтаълим мактабларида 2024-2025 ўқув йилининг тўртинчи чораги бошланди. Бу давр нафақат ўқувчилар учун муҳим босқич, балки таълим тизимидаги ислоҳотлар самарадорлигини баҳолаш учун ҳам муҳим ҳисобланади. Охирги йилларда таълим тизимида кенг кўламли ўзгаришлар амалга оширилди. Янги мактаблар очилиши, таълим дастурларининг такомиллаштирилиши ва ўқитувчилар малакасини ошириш бўйича ишлар давом этмоқда.
Ютуқлар: таълим сифатини ошириш йўлидаги қадамлар
Мактаб инфратузилмасини яхшилаш – Мамлакат бўйлаб янги мактаблар қурилиши ва мавжуд мактабларни таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда.
Уч тилда таълим тизими – Ҳозирги кунда мактабларда ўзбек, рус ва инглиз тилларида таълим бериш амалиёти кенг жорий этилмоқда.
Ўқитувчилар малакасини ошириш – Педагоглар учун малака ошириш курслари, халқаро тренинглар ташкил қилинмоқда.
Халқаро стандартларга мос янги таълим дастурлари – Ўқув дастурларига янги инновацион ёндашувлар киритилиб, замонавий фанлар ўқитилмоқда.
Муаммолар: ҳал этилиши керак бўлган масалалар
Ўқитувчиларнинг маоши ва малака муаммолари – Ҳали ҳам кўплаб мактабларда малакасиз ёки етарли билимга эга бўлмаган ўқитувчилар бор.
Мактабларда моддий-техник база етишмовчилиги – Ҳамма мактабларда ҳам замонавий ўқув қуроллари ва лабораториялар мавжуд эмас.
Олий таълимга кираётганлар учун чекловлар – Абитуриентлар учун контракт нархлари ва квоталар муаммолигича қолмоқда.
Сентябрдан янги халқаро мактаб иш бошлайди
Таълим соҳасидаги энг муҳим янгиликлардан бири – шу йил сентябрдан янги халқаро мактабнинг иш бошлаши ҳисобланади. Ушбу мактабга дастлаб 8-синф битирувчилари орасидан энг иқтидорли 60 нафар ўғил-қиз саралаб олинади. Ўқув жараёни халқаро андозалар асосида олиб борилади.
Янги мактаб таълим дастури 3 қисмдан иборат бўлади:
Асосий фанлар (математика, табиий фанлар, тиллар);
Ихтисослик фанлари (танланган соҳаларга йўналтирилган фанлар);
Етакчилик ва ижтимоий фаоллик (тадбиркорлик, нотиқлик, жамоавий ишлаш кўникмалари).
Бундан ташқари, янги мактабда ўқув йили 3 даврга бўлиниб, 11 ой давом этади. Бу тизим ўқувчиларни халқаро таълим стандартларига тайёрлашда муҳим қадам бўлади.
Хулоса: ислоҳотлардан кутилган натижалар
Таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар Ўзбекистоннинг келажаги учун муҳим аҳамиятга эга. Мактаб инфратузилмасининг яхшиланиши, янги таълим стандартлари ва халқаро мактабларнинг очилиши бу йўналишдаги энг муҳим қадамлардан биридир. Бироқ, ҳал қилиниши керак бўлган муаммолар ҳам мавжуд. Ўқитувчиларнинг малакаси ва моддий рағбатлантириш, мактабларда инфратузилма муаммоларини бартараф этиш ва олий таълимга кириш имкониятларини кенгайтириш масалалари ҳали ҳам долзарблигича қолмоқда.
Келажакда ислоҳотларнинг самарадорлиги ўқувчилар ва ўқитувчилар учун реал натижаларга боғлиқ бўлади. Шу боисдан, тизимдаги ўзгаришлар изчил ва мантиқий давом этиши муҳим аҳамият касб этади.